Fot. Polskie Radio Lublin

Ministrowie spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej – Radosław Sikorski, Litwy – Kestutis Budrys oraz Ukrainy – Andrij Sybiha, spotkali się 16 lipca 2025 roku w Lublinie w ramach obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego. Głównym tematem stały się kolejne pakiety pomocy dla Ukrainy, broniącej własnych granic. Również omówiono przyspieszenie wstąpienia państwa ukraińskiego do Unii Europejskiej oraz potrzeba utrzymania i nakładania kolejnych sankcji na Rosję.

„Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. Pracujemy nad kolejnymi dostawami. Polska przeznaczyła na tę pomoc do tej pory 4 miliardy euro, nie licząc koordynacji dostaw sprzętu wojskowego innych krajów oraz pomocy humanitarnej. Polska i Litwa wspierają Ukrainę politycznie w obliczu rosyjskiej agresji. W ramach procesu akcesyjnego Ukrainy do Unii Europejskiej nasze państwa udzielają Ukrainie wsparcia eksperckiego, jak i prowadzą działania na rzecz jej odbudowy” – mówił Radosław Sikorski.

Podkreślił również, że współpraca Polski, Litwy i Ukrainy jest odpowiedzią na potrzebę dostosowania się do aktualnych warunków politycznych na arenie międzynarodowej. Obecnie Warszawa i Wilno działają na rzecz Kijowa na forach organizacji międzynarodowych, przedstawiając wspólne interesy tej części Europy. Ponadto Radosław Sikorski przypomniał, że Polska będzie gospodarzem następnej konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy.

Fot. Polskie Radio Lublin

Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha podkreślił, że Trójkąt Lubelski stworzył podwaliny pod nowy format współpracy i wcielił główną ideę Unii Lubelskiej. Mówił też o najważniejszych wyzwaniach na najbliższy czas.

„Rosjanie nie chcą, aby na Ukrainie pojawiali się zagraniczni inwestorzy. Polacy jednak stoją ramię w ramię z nami. Bardzo to doceniamy i liczymy na udział polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy. Rosja wzmogła swoje działania na polu wykorzystania zabronionych substancji chemicznych. Międzynarodowe organizacje przeprowadziły dokładne analizy. Jednym z elementów przyszłych pakietów sankcji niewątpliwie powinny być obostrzenia nałożone na osoby winne użycia takiej broni w Ukrainie” – powiedział Andrij Sybiha.

Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys przypomniał, że Litwa angażuje się w odbudowę szkół i szpitali w Ukrainie. Jego zdaniem istotna jest obecnie również współpraca przy zwalczaniu propagandy rosyjskiej i fałszywych narracji, a jednym ze sposobów na to jest skuteczne przekazywanie prawdy.

Fot. Kuba Stezycki / Reuters / Forum

„Robimy wszystko, żeby doprowadzić do trwałego pokoju w Ukrainie. Oferujemy wsparcie i walczymy o utrzymanie sankcji na Rosję. To nie są jedyne sposoby, które mogłyby zmusić Putina do zaprzestania agresji. Dlatego liczyliśmy, że wczoraj zostanie zawarte porozumienie co do 18 pakietu sankcji UE. Sami też będziemy pracować nad kolejnym pakietem sankcji. W ten sposób będziemy poruszać się naprzód, żeby (rosyjska) maszyna przestała atakować Ukrainę” – mówił Kestutis Budrys.

Uczestnicy spotkania ustalili, że członkowie Trójkąta Lubelskiego mają się zbierać na rozmowach dwa razy do roku. Kolejne takie spotkanie jest planowane w Kijowie. Trójkąt Lubelski jest trójstronną regionalną platformą współpracy, utworzoną 28 lipca 2020 roku w Lublinie. Jej celem jest rozwój i zacieśnienie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej pomiędzy tymi państwami członkowskimi oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO.

Opr. na podst.: radio.lublin.pl, pap.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Up